Drevené dvere majú svoju nepopierateľnú kvalitu

Moderné drevené dvereModerné drevené dvere interiérové

Moderné drevené dvere svojou rozmanitosťou ohromia aj tých najnáročnejších zákazníkov. Prečítajte si čo by ste mali vedieť o ich vlastnostiach a výbere.

Jediným základným materiálom  pre výrobu interiérových dverí bolo po dlhé stáročia prírodné drevo. V Európe to bol hlavne dub a orech, no v 18. – 19. storočí sa vďaka námorným obchodným cestám začali dovážať  do našich končín aj exotické dreviny. A od tej doby rad interiérových drevených dverí značne vzrástol, čo sa rozmanitosti týka. Rôzne typy konštrukcií, široká škála farieb a vzorov urobili z drevených dverí viac, než funkčný objekt – stali sa neoddeliteľnou súčasťou interiéru, z ktorým tvarovo aj farebne ladia a sú ukazovateľmi štýlu majiteľov domov. Dnes by sa zdalo, že sú vytláčané do úzadia lacnými „umelými“ variantmi. Nie je to však celkom tak.

Moderné drevené dvere svojou rozmanitosťou ohromia aj tých najnáročnejších zákazníkov. Rokmi overené vlastnosti dreva, spojené s technológiami jeho spracovania a výroby drevených dverí dodávajú finálnym výrobkom vlastnosti, ktoré by ešte pred pár desaťročiami nebolo možné dosiahnuť. Drevo je prírodný ekologický materiál, ktorý je zahrňovaný medzi obnoviteľné zdroje. Je samozrejmé, že drevo vnáša do domu aj teplo a vplýva na našu náladu. Keďže drevené dvere zaberajú v miestnostiach nie nepodstatnú časť priestoru, môžu mať pozitívny vplyv na mikroklímu v interiéri. Jeden centimeter kubický dreva môže pri teplote 20° C absorbovať a uvoľňovať 25 mg vody pri zmene svojej vlhkosti od 7 do 13%. Drevo sa tak stáva do istej miery regulátorom stavu vlhkosti v interiéri.

Moderné drevené dvere vznikajú lepením úzkych pásov dreva, čím je docielené, aby sa hotový výrobok neohol, nevykrútil alebo nepopraskal. Navyše sú napustené prostriedkami, ktoré zvyšujú ich odolnosť voči zmene teplôt, vlhkosti a podobne. Predstavte si to, ako make-up, ktorý v prípade ľudského pokolenia chráni tvár voči vráskam, vysychaniu pokožky, mastnote atď. Presne tak sa správajú neagresívne zložky, pridávané do drevnej hmoty pri výrobe drevených dverí. Drevo je naozaj vynikajúci materiál na ich výrobu.  Je viacero faktorov, ktoré vplývajú na životnosť drevených dverí . Na každý z nich však existuje spôsob ako ho eliminovať tak, aby drevo vyzeralo aj po rokoch ako nové. Masív môže pôsobením vlhkosti, slnečných lúčov či usadzovania prachu meniť svoju farbu i povrch. Spomínanou výhodou je tá, že náterom vieme povrch ochrániť, a ak nepomôže ani povrchové ošetrenie, je možné opraviť drevené dvere mechanicky. Taktiež dodatočné úpravy sú oveľa elegantnejšie a výsledkom je, že výrobok vyzerá ako nový, čo je pri laminátových variantoch sotva dosiahnuteľné.

Pokiaľ vaše staré dvere potrebujú vymeniť za nové, vyberte si niektorú zo stavebných firiem vo vašom okolí, ktorá tento sortiment ponúka.
Zaroveň môžete z tejto stránky požiadať dodávateľom žiadosť a zadať dopyt na vypracovanie cenovej ponuky.


Ak by sme chceli v 5 bodoch popísať výhody drevených dverí, určite by sme nemali zabudnúť na tieto fakty:

1.    Drevené dvere sú vyrobené z prírodného materiálu, ktorý zabezpečuje paropriepustnosť, teda dýchanie celej stavby. Drevo je tradičný prírodný materiál, ktorý navonok pôsobí esteticky a zároveň vytvára príjemnú atmosféru v interiéri. Drevené dvere sú nielen klasickým, ale aj moderným a štýlovým prvkom a doplnkom Vášho domova, či pracovného prostredia.

2.    Životnosť  moderných drevených dverí je 80 – 100 rokov. Vhodne povrchovo upravené s ekologickými nátermi majú vynikajúcu odolnosť voči vlhkosti, vyblednutiu, dokonca krupobitiu a extrémnym mrazom. Životnosť náteru pri exteriérových drevených dverách je cca 10 – 15 rokov, pri interiérových oveľa vyššia. Po tomto čase stačí naniesť nový náter. Drevo je pri poškodení ľahko opraviteľné tmelom a lakom. Drevené dvere tak nemusíte ihneď vymeniť za nové. Stačí vytmeliť a zalakovať.

3.    Drevené dvere sú zakaždým iné. Originálne a jedinečné. Drevo ako prírodný materiál ponúka nespočetné množstvo variácií kresby a farebných odtieňov. Nespochybniteľnou výhodou je, že farbu drevených dverí môžete kedykoľvek zmeniť.

4.    Drevo je najvhodnejší materiál pri výrobe atypických dverí. Drevené dvere je možné vyrobiť v akýchkoľvek tvaroch. Výber dreviny na dvere býva podľa želaní zákazníka. Niekto kladie väčší dôraz na tvrdosť, životnosť, tepelnoizolačné vlastnosti a štruktúru, inému postačí farebný odtieň na želanie. Výrobcovia drevených dverí si vedia poradiť s každou požiadavkou.

5.    Vlhkosť dreva sa plne prispôsobuje klimatickým podmienkam okolia. Drevené dvere tak nemajú problém aklimatizovať sa v akomkoľvek prostredí. Majú vďaka vhodným vlastnostiam dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré závisia od typu zasklenia a druhu použitého dreva.

A skôr ako sa pre kúpu rozhodnete, prečítajte si ešte článok Renovácie starých dverí

Foto: uralsnabstroi.ru
(i.n.)