O interiérových harmonikových dverách

Skladacie dvere


Skladacie dvere, známe tiež ako zhrňovacie či harmonikové nie sú vôbec novinkou. Známe boli napríklad už v starovekom Ríme, ako ukázali vykopávky v Pompejách. Patria medzi interiérové dvere a poskytujú jednoduché a rýchle delenie priestoru bez toho, aby pri otváraní a zatváraní zabrali väčšiu časť miesta tak, ako je to pri klasických dverách.

Skladacie dvere sú inteligentným riešením v prípadoch, že chcete využiť čo najviac priestoru či v prípadoch, že má vaše obydlie malé priestory, ktoré sa od ostatných dajú len veľmi ťažko, alebo vôbec oddeliť. K dispozícií ponúkajú výrobcovia jednokrídlové, dvojkrídlové a špeciálne štvorkrídlové modely skladacích dverí. Hlavné uplatnenie si nájdu napríklad v kúpeľni, pracovni, práčovni a podobne.

Na rozdiel od posuvných nepotrebujú skladacie dvere takmer žiadne špeciálne stavebné úpravy. Ich inštalácia je však pomerne zložitejšia a prácnejšia, ako pri klasických otáčavých dverách. Je potrebné počítať s tým, že čistý priechod zárubní sa aj pri plnom otvorení  zmenší o jednu, dve hrúbky dverného krídla v roztiahnutom stave. Odporúča sa teda šírka zárubne 70 cm a vyššia.

Skladacie dvere sa vyrábajú v drevenom, plastovom aj presklenom prevedení a jednou z výhod je tiež, že mnohé prevedenia skladacích dverí je možné nainštalovať na existujúce pánty pôvodnej zárubne. K nevýhodám týchto dverí patrí napríklad znížená zvukotesnosť, vyššia tepelná prestupnosť aj nižšia prachotesnosť.

Vkusné harmonikové alebo, ak chcete, skladacie dvere vám môžu ponúknuť aj niektoré z firiem zaregistrovaných v katalógu stavebných firiem v sekcii Interiérové dvere. Zároveň môžete využiť systém dopytový systém na vyžiadanie cenových ponúk a osloviť tak naraz niekoľko vybratých firiem.

Skladacie dvere z PVC patria k najobľúbenejším typom „harmonikových“ dverí, ktoré sú ideálne pre malé byty a kancelárske priestory. Sú nehorľavé a pri zahriatí neuvoľňujú do ovzdušia nebezpečné toxické látky. Sú odolné voči vlhkosti, takže je možné použiť ich napríklad na oddelenie kúpeľňového priestoru či práčovne a sušiarne. Ich spoľahlivosť spočíva v tuhých a pevných spojoch medzi zvislými lamelami. Sú jednoduché na obsluhu aj údržbu. Ľahko sa inštalujú a bezpečne ovládajú. Zastúpené sú rôznymi veľkosťami a ich farebné vyhotovenie obsahuje všetky farby dreva, vzorov a iné. Panely skladacích dverí je možné vyrobiť na mieru podľa želaní zákazníka, alebo sa dajú prispôsobiť šírke stavebného otvoru pridaním či odobraním skladacích lamiel. Šírka skladacích dverí by nemala presahovať 3 m, nakoľko ich prevádzkové zaťaženie pri väčších rozmeroch by bolo neúnosné a dvere by zadrhávali.


Výber a inštalácia skladacích dverí

 

Zhrňovacie, harmonikové alebo skladacie dvereNapriek tomu, že mnohí výrobcovia ponúkajú skladacie dvere za priaznivé ceny, nájdu sa ľudia, ktorí sa dajú nalákať na kúpu cez internetové inzeráty. Často tak nastáva problém s rozmermi. Kým šírka sa dá v mnohých prípadoch prispôsobiť, s dĺžkou je to horšie. Aj jeden centimeter navyše zapríčiní, že budete musieť zvýšiť stavebný otvor. Preto je dôležité venovať zvýšenú pozornosť rozmerom. Ako sme už spomínali, je nutné tiež zohľadniť fakt, že zložené skladacie dvere zaberú pomerne veľa miesta na šírku.

Pracovný postup obsahuje základné body a býva závislý od druhu skladacích dverí. Najčastejšie platí nasledovné:

1.    Príprava a montáž drevenej, plastovej či kovovej zárubne (ak nie je možné využiť starú zárubňu)
2.    Montáž zvislých profilov skladacích dverí plastových alebo drevných, podľa daných rozmerov
3.    Montáž hornej lišty posuvu
4.    Predbežná skúška skladacích dverí nainštalovaním harmonikových lamiel na hornú časť vodidla. Pamätajte, že ak osadíte skladacie dvere napevno bez preskúšania „na sucho“ , je ich demontáž dosť náročná bez porušenia profilu.
5.    Ak sme sa uistili, že je všetko v poriadku, upevníme zvislý profil na pevno a dvere ešte raz odskúšame.
6.    Montáž kľučiek (držiakov)
7.    Nezabudnime namazať horné kladky a hornú vodiacu lištu príslušným mazivom.

Zorientovať sa v problematike výberu vhodného typu interiérových dverí vám pomôže aj článok Aké vstupné dvere do domu?


Foto: rmnt.net, forteplast.ru
(i.n.)